Ozon czasami nazywany aktywowanym tlenem O3, zawiera trzy atomy tlenu, a nie dwa jak tlen, którym oddychamy na co dzień.
Ozon jest drugim codo siły sterylizatorem znanym człowiekowi, jest w stanie niszczyć bakterie, wirusy i nieprzyjemne zapachy. Mimo tego, że ozon działa bardzo silnie, ma bardzo krótki cykl życia. Kiedy ma styczność z bakteriami, wirusami czy też zapachami dodatkowy atom tlenu niszczy je całkowicie poprzez utlenianie. W trakcie tego procesu dodatkowy atom tlenu zostaje zniszczony i nie pozostaje nic, ani bakterie ani zapach, jedyną pozostałością jest czysty tlen. W dodatku przy całej swojej efektywności ozon jest bezpieczny.
Bakterie i wirusy zabijane przez ozon.
Bakterie to jednokomórkowe istoty o mikroskopijnej wielkości, o bardzo prostej strukturze. Ciało bakterii chronione jest w dużym stopniu przez trwałą błonę.
Ozon ingeruje w proces przemiany materii pojedynczych komórek, hamuje i blokuje działanie enzymatycznego systemu odporności. Odpowiednia dawka ozonu przedostaje się przez komórki błony bakterii, co prowadzi do jej całkowitego rozpadu.
Chorobotwórczość legionelli.
Bakterie te wytwarzają groźne dla zdrowia i życia ludzi ektotoksyny i endotoksyny. Legionelloza występuje u ludzi głównie zapalenia płuc, któremu towarzyszy często biegunka, odurzenie, krwiomocz. Do zakażenia dochodzi aerozolem ( z urządzeń wodnych, sanitarnych, z klimatyzacji), wnikającym drogą powietrzną do pęcherzyków płuc. Nie stwierdzono zakażeń od ludzi. Śmiertelność tej choroby wynosi 10-15%. W ciężkich przypadkach może dojść do zatrucia śmiertelnego (10-25%) z powodu:
-niewydolności oddechowej,
-zachłystowego zapalenia płuc.
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie rocznie choruje na ostrzejszą formę legionelozy (wywoływaną bakterią Legionella pneumophila) od 20 d0 100 tysięcy osób. Zgodnie z badaniami epidemiologów około 5 do 20 % zarażonych umiera.